Ants modell vid rekrytering Chief Human Resources Officer
För att lyckas med rekryteringsarbetet krävs ett gediget nätverk, en tydlig process och ett tätt samarbete med er som kund. Vi har under de senaste åren rekryterat hundratals ledare och är idag specialister inom Executive Search, inte minst inom techbranschen. Vår långa erfarenhet inom techrekrytering är till fördel för oss och våra kunder vid rekrytering av Chief Human Resources Officer då vi sitter inne på de rätta verktygen i form av search och processstrategier samt att vi besitter ett upparbetat nätverk med potentiella kandidater.
Vår arbetsmodell vid rekrytering av Chief Human Resources Officer utgår primärt från tre huvudsakliga nycklar som ingår i vår arbetsmodell vid Executive Search:
- Vi arbetar i kundens namn och på plats hos kund. Detta gör att vi förstår er organisation bättre och kan därmed ge våra kandidater en genuin och korrekt bild av ert bolag. Detta leder även till ett nära samarbete med er vilket är något vi alltid strävar efter i våra partnerskap med kund. När många arbetar på liknande sätt idag är det i detaljerna det sitter.
- Vi är specialister. Under flera år har vi arbetat med techrekrytering vilket givit oss god insikt i hur vi kan hitta, bygga relation och boka bra intervjuer med den målgrupp du riktar dig mot.
- Vi är agila i vårt arbete. Vi arbetar datadrivet och kan genom detta optimera vårt arbete i realtid. Genom vår långa erfarenhet som specialister är vi agila i varje uppdrag vi tar oss för. Alltid i nära dialog med dig som kund. En stor fördel med att arbeta datadrivet är att vi kan utgå från vår data och se om någon del i processen måste förändras för att nå målet med en lyckad rekrytering.
Läs mer om hur vi arbetar med Executive Search.