Utmaning och roller
Under 2024 påbörjade Nobina en omfattande konsultväxling för att utveckla sin IT-organisation och möta behoven som följer med företagets tillväxt.
För att lyckas med detta inleddes ett nära samarbete med Ants Tech Recruiters där Emelie Westin och Erika Thorslund klev in som Talent Acquisition Consultants tillsammans med Nathalie Baker och Aran Kainz som stöttade i projektet som Talent Acquisition Managers. Under ett års tid har samarbetet lett till 13 framgångsrika rekryteringar som stärkt Nobinas IT-kapacitet och framtida utveckling.
Under samarbetet rekryterades bland annat flera .NET-utvecklare till olika avdelningar. En utmaning i dessa rekryteringar var att headhuntingen gjordes från samma kandidatpool under en längre period. För att effektivisera det arbetet skapades då en sourcingstrategi som t ex byggde på återkontakt. Genom att dessutom skapa synergier mellan processerna kunde vi samtidigt ta hänsyn till flera roller och avdelningar, vilket ökade träffsäkerheten i matchningen mellan kandidat och roll.
Utöver .NET-utvecklare rekryterade vi även Business Analyst Lead, Solution Architect, BI-developer, Service Delivery Managers samt QAs.