Tyvärr rapporteras fall av falska jobberbjudanden i vårt namn. Kontakta oss om du är osäker.

289. Neurodiversitet – den oupptäckta talangen i tech

Sara Sadarangani gästar Carl-Johans Techrekpodd

I detta avsnitt av Techrekpodden möter vi Sara Sadarangani från Unicus som är ett IT-konsultbolaget som uteslutande anställer konsulter med autism. Samtalet kretsar kring Saras resa till Unicus, hennes drivkraft och hur bolaget arbetar för att skapa en verkligt inkluderande arbetsmiljö där neurodiversitet ses som en styrka.

Vi pratar om vad som krävs för att förstå och stötta medarbetare på autismspektrat, hur tydlighet, struktur och rätt matchning skapar trygghet och prestation och hur Unicus lyckas attrahera, utveckla och behålla sina konsulter.
Sara delar också sina tankar om framtiden för neuroinkludering i IT-branschen och hur AI kan påverka konsultrollen framöver.

Ett avsnitt för dig som vill förstå hur inkludering kan bli en konkurrensfördel och hur små förändringar kan göra stor skillnad.

Tidsstämplar:
01:48 – Saras väg till Unicus
04:41 – Att förstå autism på arbetsplatsen
07:26 – Styrkor och utmaningar med autism
10:31 – Så skapas en inkluderande arbetsmiljö
24:26 – Rekrytering och retention av konsulter
30:31 – Säkerställa rätt matchning och stöd
44:47 – AI:s påverkan och framtiden för neuroinkludering

Är ditt företag i behov av IT-rekrytering, eller Executive Search eller vill du tipsa om en gäst? Hör av dig till cj@ants.se eller läs mer om hur vi arbetar på ants.se

Prenumerera på vårt nyhetsbrev.

Hör gärna av dig!

Fyll i formuläret så berättar vi mer om hur vi kan hjälpa dig med IT-rekrytering, Executive Search eller HR Tech!
Söker du jobb eller praktik? Kolla in vilka roller vi rekryterar här. 

Läs mer