122. Entreprenörskap och Soltech med Anders Olsson – CEO Soldags

anders på ants

Anders Olsson har tidigare grundat flera företag och berättar i veckans avsnitt av Techrekpodden om hur det har gått till. Vi får höra om hans tankar och lärdomar i allt från hur man kommer igång, att omsätta en idé i praktiken och även när det är dags att överge en idé för att satsa på något annat. Anders har även varit på Tobii och berättar om hur de framgångsrikt arbetat med beslutsprocesser, samt en story om hur det var att pitcha för Google, Microsoft och Apple.

Solcellsbranschen har tagit stora kliv de senaste åren och Anders berättar om varför han startade Soldags, som fokuserar på att privatpersoner ska kunna skaffa solcellsanläggningar. Vi får höra om Anders tankar om framtiden för branschen och sina tankar om hur de ska kunna fortsätta växa framåt.

 

Hör gärna av dig!

Fyll i formuläret så berättar vi mer om hur vi kan hjälpa dig!
Söker du jobb eller praktik? Kolla in vilka roller vi rekryterar här. 

    Jag har läst och samtycker till användarvillkoren.

    Läs mer

    Hej, och välkommen att signa upp dig till Ants nyhetsbrev! 👋

    Vi gillar att kunskapsdela och vill gärna göra det med dig! Om du signar upp på vårt nyhetsbrev kommer du en gång i månaden få ta del av våra bästa tips och insights om techrekrytering och techbranschen.

    Fyll i din mejladress så ses vi i inkorgen inom kort! ✉️

      Jag har läst och samtycker till användarvillkoren.